Започна реализацијата на феријалната практика за учебната 2020/2021 година

На 1 јули, 2021 година започна реализацијата на феријалната практика за учебната 2020/2021 година. Феријалната практика е во времетраење од 10 работни дена и е задолжителна за сите ученици од прва и втора година. Оваа учебна година феријалната практика се реализира во периодот од 1 јули до 31 август, 2021 година.

СЕПУГС „Арсени Јовков“ соработува со преку 20 компании соодветни за економска, правна и трговска струка во кои учениците имаат можност практично да го усовршат она што го учеле во текот на наставната година. Компаниите се поделени во неколку сектори, и тоа: јавен сектор, трговско-услужна дејност, сметководствени бироа и адвокатски канцеларии.

Првите впечатоци на учениците и на работодавачите се одлични. Во продолжение погледнете дел од фотографиите од првиот ден на реализација на феријалната практика.