.

direktorДиректор г-ѓа Јованка Аспровска

дипломиран педагог, магистер по економски науки

Образованието е најскапа, но најисплатлива инвестиција, бидејќи напредокот го генерираат соодветно и современо образовани луѓе.

На македонското општество му се потребни образовани луѓе кои ќе знаат да се носат со преманентниот развој на светот, ќе можат да комуницираат и соработуваат со него, а ќе бидат оспособени како за пазарот на работна сила така и за понатамошно, универзитетско усовршување. Ние сме мала земја и доколку сакаме напредок мораме да соработуваме со светот.

Со новите програми, кои во нашето училиште се воведоа од учебната 1999 год. се настојува што е можно повеќе и подобро обучување на ученикот за современо работење, а истовремено да му се овозможи и непречен пристап на сите факултети, посебно на оние кои се сродни до нашата струка (Економски, Правен, Филозофски итн.).

Од формирањето, па до денес, училиштето исшколува над 60.000 економски техничари, биротехничари и дактилографи и деловни секретари кои успешно се вклучиле во нашето општество како вработени или го продолжиле своето образование на некој од факултетите.

Јованка Аспровска

Адела Малиминова – секретар